CCLIV Koncert Pałacowy z wernisażem
Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie na CCLIV Koncert Pałacowy w niedzielę, 17 listopada 2019 roku o godz. 17.00. W programie:
-Koncert w wykonaniu Krzysztofa Pełecha (gitara)
– Wernisaż wystawy Natalii i Macieja Jelińskich „POWYPADKOWA”.
Krzysztof Pełech jest jednym z najaktywniejszych muzyków młodego pokolenia.Wykonuje średnio około sześćdziesięciu koncertów rocznie (recitale, koncerty kameralne a take w charakterze solisty z towarzyszeniem orkiestr). Koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich, w Wielkiej Brytanii, Szkocji, USA, Meksyku, Brazylii, Argentynie, Chile, Południowej Afryce, a take w Egipcie, Turcji, Tunezji, Indonezji, Malezji, Tajlandii, Singapurze i Emiratach Arabskich.Uczestniczył wielokrotnie w prestiżowych festiwalach muzycznych o międzynarodowym zasięgu. Krzysztof Pełech jest zapraszany do współpracy z wybitnymi kompozytorami i gitarzystami. Regularnie koncertuje z Jorge Morelem, który zadedykował mu jedna ze swoich kompozycji. Wspólnie z Jorge Cardoso wykonywał „Suite Indiana” na dwie gitary i orkiestrę kameralna. Występuje take z Tommym Emmanuelem i z zespołem Joscho Stephana. Krzysztof Pełech dokonał wielu rejestracji dla Radia (m.in.Polskie Radio, BBC) i Telewizji (TVP 2, TVP Polonia, TVP Kultura).
Dotychczas nagrał 16 płyt w Polsce, Anglii, Czechach, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Debiutancki album Dua Guitarinet, nagrany dla firmy Dux, pozyskał znakomite recenzje w światowej prasie muzycznej oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2000.W ankiecie „Gitarowy Top” ogłoszonej przez fachowy magazyn muzyczny „Gitara i Bas” Pełech został trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzysta klasycznym.Jest jednym z pomysłodawców i dyrektorem artystycznym odbywającego się od 1998 roku Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego Gitara+ we Wrocławiu, a take inicjatorem i szefem artystycznym „Letniego Festiwalu Gitary” w Krzyżowej. Krzysztof Pełech jest twórca i współzałożycielem Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego.
Artysta ma w swoim repertuarze 21 koncertów z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej i kameralnej a repertuar solowy obejmuje kompozycje różnych epok (m.in. J.S.Bach, D.Scarlatti, M.Giuliani, F.Tarrega, F.Sor, M.M.Ponce, I.Albeniz, R.Dyens, A.Tansman) a take utwory pochodzące z Ameryki Południowej (A.Piazzolla, J.Morel, J.Cardoso, C.Guastavino, S.Assad, J.Zenamon).Współpracował z czołowymi orkiestrami (m.in. „Amadeus”, „Leopoldinum”, „Capella Cracoviensis”, „Capella Bydgostiensis”, „Wratislavia”, WOSPR, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Kameralna, Istanbul Delvet Senfoni Orkiestra, Orquestra Sinfonica do Parana – Curitiba, Wirtuozi Lwowa, Morawska Filharmonia) wykonując wielokrotnie m.in.: Koncerty Antonio Vivaldiego, Concierto de Aranjuez Joaquina Rodrigo, Koncert na gitarę i orkiestrę kameralna Heitora Villi – Lobosa, Conierto Antico Richarda Harvey’a i Fantasie de la Danza – Jorge Morela.Krzysztof Pełech koncertował take dwukrotnie w Filharmonii Berlińskiej z „Berlińska Orkiestra Festiwalowa”.
Krzysztof Pełech urodził się w 1970 roku we Wrocławiu. Naukę muzyki rozpoczął w dwunastym roku życia. W 1995 roku ukończył z wyróżnieniem Akademie Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie studiował pod kierunkiem profesora Piotra Zaleskiego. W roku akademickim 1992/1993 studiował u profesora Gordona Crosskey’a
w Royal Northern College of Music w Manchesterze. Doskonalił swoje umiejętności pod okiem takich znakomitości światowej gitary jak: m.in. Edmund Jurkowski, Roberto Aussel, Costas Cotsiolis, Joseph Urshalmi.W latach 1995 – 2000 był wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od października 2005 Krzysztof Pełech prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie uzyskał tytuł doktora sztuki. Uczestniczył w dwudziestu jeden konkursach krajowych i międzynarodowych, spośród których był laureatem szesnastu. Oto niektóre z jego osiągnieć konkursowych:
– 1986 – I Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Hiszpańskiej i Latynoamerykańskiej w Krakowie
– 1989 – Medal w Konkursie „Marii Canals” w Barcelonie (Hiszpania)
– 1990 – I Nagroda w Konkursie „Rene Bartoli” w Salon de Provence (Francja)
– 1991 – II Nagroda w Panafrykańskim Konkursie „Grand Prix International” w Lome (Togo)
– 1991 – I Nagroda w Konkursie w Villa de Laredo (Hiszpania)
– 1992 – I Nagroda w Konkursie im. Aleksandra Tansmana w Carpentras (Francja)
– 1994 – II Nagroda na „Great Classical Guitar Festival and Competition” w Oberlin (USA)
Krzysztof Pełech współtworzy zespoły:
Mazurtango – (Piotr Rangno – akodreon & Krzysztof Pełech – gitara)
Pełech & Horna – (Krzysztof Pełech – gitara & Robert Horna – gitara)
Duo Guitarinet – (Jan Jakub Bokun – klarnet & Krzysztof Pełech – gitara)
W programie koncertu:
Mauro Giuliani – Grande Ouverture op. 61
Aleksander Tansman – Prelude, Scherzino, Mazurka, Danza Pomposa
Jorge Morel – Danza E-minor, Danza Brasilera, Choro, Fancesca’s Waltz
Leo Brouwer – Danza del Altiplano
Cacho Tirao – Hola Sebastian
Ulisses Rocha – Sem Direçāo
Jorge Cardoso – Vals Peruano, Tema Negro
Roland Dyens – Tango en Skaï