Pradżwięki - VII Biskupińskie Warsztaty Muzyczne
W dniach 16-20 października bieżącego roku zapraszamy do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie na marsztaty muzyczne.
„Pradźwięki” – VII Biskupińskie Warsztaty Muzyczne to edukacyjny, interdyscyplinarny projekt łączący archeo- i etnomuzykologię. Poprzez naukę pieśni wybranych ze źródeł etnograficznych uczestnicy warsztatów poznawać będą życie codzienne i wierzenia Słowian. Dodatkowo, odbiorcy zapoznają się z ludową muzyką pałucką oraz wezmą udział w prelekcjach poświęconych historii muzyki od pradziejów do czasów nowożytnych. W trakcie warsztatów odbędą się zajęcia śpiewu białego, gry na replikach bębnów dwumembranowych, wykłady oraz potańcówka tradycyjna. Całość wydarzenia zakończy wspólny koncert uczestników.
Zapraszamy do uczestnictwa. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Zajęcia śpiewu – Najstarsze pieśni słowiańskie – instruktor: Stanisław Mazurek
Rozpoczęcie: środa 16 października, godz. 10:00
Zakończenie: niedziela, 20 października, godz. 15:00
Warsztaty pięciodniowe zakończone koncertem uczestników, wymagany udział w całości warsztatów. Zajęcia odbywać się będą w dwóch blokach: porannym i popołudniowym. Program warsztatów obejmuje: ćwiczenia przygotowujące organizm do naturalnego śpiewu, naukę wydobywania śpiew białego oraz tekstów i melodii pieśni, analizę melodyczną oraz interpretację tekstów wybranych utworów. Udział darmowy*. Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy i szczegółowe informacje programowe: m.zawol@biskupin.pl
Zajęcia śpiewu Pieśni pałuckie – instruktor: Malwina Paszek
Środa, 16 października – piątek, 18 października, godz. 18:30-20:30; sobota, 19 października, godz. 15:00-17:00; niedziela, 20 października, godz. 11:00-13:00; koncert uczestników: godz. 14:00.
Warsztaty te są specjalnie przygotowane dla osób pracujących oraz uczących się, które nie mają możliwości uczestniczyć w zajęciach odbywających się o wcześniejszej porze. Do udziału szczególnie zapraszamy osoby z okolicznych wsi i miast! Mamy nadzieję razem z Wami utworzyć grupę, która regularnie spotykać się będzie na wspólnych śpiewach.
Zajęcia odbywać się będą w trybie popołudniowym z możliwością udziału w wybrane przez siebie dni. Program warsztatów obejmuje: ćwiczenia przygotowujące organizm do naturalnego śpiewu, naukę wydobywania śpiewu białego oraz tekstów i melodii pieśni pałuckich, analizę melodyczną oraz interpretację tekstów wybranych utworów. Udział darmowy. Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy i szczegółowe informacje programowe: m.zawol@biskupin.pl
Zajęcia gry na bębnach dwumembranowych – instruktor: Jacek Tesławski
Rozpoczęcie: środa 16 października, godz. 17:00
Zakończenie: niedziela, 20 października, godz. 15:00
Warsztaty pięciodniowe zakończone koncertem uczestników, wymagany udział w całości warsztatów. Zajęcia odbywać się będą w dwóch blokach: porannym i popołudniowym. Program warsztatów obejmuje: wykłady na temat bębnów i ich tworzenia, naukę wybijania prostych i bardziej skomplikowanych rytmów oraz ich analizę. Połączenie gry ze śpiewem archaicznym. W trakcie zajęć uczestnicy grać będą na bębnach dwumembranowych zrekonstruowanych przez instruktora na podstawie źródeł historycznych. Udział darmowy. Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy i szczegółowe informacje programowe: m.zawol@biskupin.pl
Prelekcje popołudniowe (udział darmowy bez konieczności wcześniejszych zapisów).
16-19 października, godz. 17:30, sobota godz. 18:00
16 października, godz. 17:30 – Muzyka w pradziejach – Anna Grossman
17 października, godz. 17:30 – Instrumentarium wczesnego średniowiecza – Stanisław Mazurek
18 października, godz. 17:30 – Rośliny magiczne w polskich pieśniach ludowych – Malwina Paszek
19 października, godz. 18:00 – Instrumenty etniczne – od średniowiecza do współczesności – Mikołaj Woźniak (Zespół Muzyki Dawnej Huskarl)
Sobota, 19 października godz. 19:00
Potańcówka tradycyjna z zespołem Zespół Muzyki Dawnej Huskarl
Program potańcówki obejmuje: koncert wielkopolskiej muzyki tradycyjnej (dudy i skrzypce), warsztaty tańców wielkopolskich i tańców dawnych w kręgu pochodzących m.in. z Francji, Węgier, Malty, zabawy ludowe dla dzieci i dorosłych, naukę wielkopolskich przyśpiewek. Udział darmowy. Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy i szczegółowe informacje programowe: m.zawol@biskupin.pl
Niedziela, 20 października godz. 14:00
Koncert uczestników warsztatów.
Program koncertu obejmuje: występ uczestników warsztatów oraz solowe prezentacje instruktorów. Bez konieczności wcześniejszych zapisów – wstęp wolny.
* koszt zajęć:
Udział w zajęciach oraz noclegi są bezpłatne.
Informacje o instruktorach:
Stanisław Mazurek – muzyk, kolekcjoner instrumentów, znawca muzyki dawnej. Zajmuje się badaniami i propagowaniem wiedzy na temat muzyki dawnej w tym dawnych instrumentów, które dodatkowo sam rekonstruuje. Członek zespołów muzycznych grających muzykę dawną. Od lat prowadzi zajęcia na temat dawnych instrumentów oraz śpiewu archaicznego. Prelegent wielu konferencji archeomuzykologicznych. Współpracuje z licznymi placówkami muzealnymi i stowarzyszeniami: Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg – Vineta, Ukranenland Historische Werkstatten e.v. Torgelow (Niemcy), Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (Grzybowo, Giecz), Muzeum Narodowe w Szczecinie, czy też z fundacjami oraz organizacjami na rzecz osób niepełnosprawnych. Jeden z autorów wystawy „Kultura muzyczna w początkach państwa polskiego” w MPPP w Gnieźnie.
Malwina Paszek – absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na kierunku teoria muzyki. Multiinstrumentalistka. Gra między innymi na lirze korbowej, akordeonie, karimbie, altówce i cytrze. Od lat zajmuje się białym śpiewem, prowadzi warsztaty na terenie całego kraju. Wykonuje tradycyjne pieśni z terenów Polski, Ukrainy i Białorusi. Brała udział w wielu muzycznych projektach. W duecie „Ludożercy z innej wsi” wraz z Tomaszem Grdeniem wykonuje autorskie utwory bazujące na piosence kabaretowej osadzonej w tradycji Cyganów bałkańskich. Brała udział w wykonaniach muzyki granej na żywo do animacji (m.in. Animatic, Poznańska Wiosna Muzyczna 2010). W roku 2019 otrzymała Medal Młodej Sztuki w kategorii „Muzyka tradycyjna”.
Jacek Tesławski – od osiemnastu lat zajmuje się wyrobem bębnów tradycyjnych. Wykonał między innymi jeden z największych bębnów w Polsce o średnicy 1,5 m, który znajduje się w Skansenie Słowian i Wikingów na Wolinie. Od lat prowadzi warsztaty gry na bębnach, które miały miejsce m.in. na Wolinie, w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, w Grzybowie, w Brusach oraz na ogólnopolskich warsztatach rytmicznych w Pile. Współpracuje z takimi muzeami jak: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie oraz Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, gdzie prowadzi pokazy rzemieślnicze z zakresu snycerki i gry na bębnach tradycyjnych.
Organizator:
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
Dofinansowanie:
Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu „Etnopolska 2019” oraz z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.