Mirosław Kazimierz Binkowski
Pan Mirosław Kazimierz Binkowski urodził się w Żninie. Od wielu lat, wykorzystując swoją pasję i doświadczenie propaguje wiedzę o gwarze i samą gwarę pałucką poprzez wykłady, warsztaty, konkursy, spotkania z mieszkańcami Pałuk, a także wydawane publikacje ("Mój dawniejszy Żnin - czyli wiyrszyki i brawyndzynie o pałucki gwarze, Żniniokach i Żninie" - 1996r., "Mój słownik gwary pałuckiej" - 2009r., "Kupa śmiychu po pałucku" - 2013r.). Prowadzi prelekcje utrwalające tożsamość regionalną dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Żninie i Barcinie, a także w placówkach oświatowych i bibliotekach na terenie Powiatu Żnińskiego.
Do wieloletniej już tradycji należy współpraca Pana Mirosława Kazimierza Binkowskiego z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Barcinie im. Jakuba Wojciechowskiego, organizatorem corocznych konkursów gwary pałuckiej pod nazwą "Ocalić od zapomnienia - gwara pałucka". Podczas ww. konkursów jest członkiem jury oraz wygłasza pogadanki dotyczące języka naszych przodków.
Działalność Pana Mirosława Kazimierza Binkowskiego zapoczątkowała ogromne zainteresowanie gwarą pałucką wśród mieszkańców Pałuk. Dzięki Panu Mirosławowi Kazimierzowi Binkowskiemu gwara pałucka przeżywa w ostatnich latach swój renesans jako ważny regionalny relikt, warty zachowania ze względu na historię i tradycję.
Wieloletnie pielęgnowanie, mozolne zebranie i udokumentowanie oraz propagowanie języka dawnych i dzisiejszych Pałuczan przez Pana Mirosława Kazimierza Binkowskiego przyczyniło się do popularyzacji gwary pałuckiej, a tym samym Powiatu Żnińskiego w kraju i zagranicą.