Bank Spółdzielczy "Pałuki" w Żninie
Bank Spółdzielczy „Pałuki” w 2017 roku obchodzi jubileusz 150-lecia działalności. Obszarem działania Banku jest teren Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Powiatów Gnieźnieńskiego i Wągrowieckiego. Instytucja od lat realizuje program społecznej odpowiedzialności biznesu dzieląc się z lokalnymi społecznościami środkami finansowymi, które samodzielnie wypracowała. Przez ostatnie 12 lat przekazała różnym organizacjom i podmiotom pomoc finansową w wysokości ponad 1 mln złotych wspierając liczne inicjatywy sportowe, obywatelskie, społeczne, naukowe, kulturalne i ekologiczne realizowane na terenie Powiatu Żnińskiego. Bank Spółdzielczy „Pałuki” w Żninie jest instytucją z dużymi tradycjami, odgrywa ogromne znaczenie w regionie będąc bardzo ważną jednostką dla mieszkańców oraz wsparciem dla przedsiębiorców, a w szczególności dla rolników.
Historia działalności Banku Spółdzielczego w Żninie przyczyniła się do stworzenia produktu usługowego o wysokim standardzie, a tym samym prestiżowej marki w regionie. Bank Spółdzielczy w Żninie rozpoczął działalność w 1867 r., kiedy założony został Bank Ludowy. Po kilku latach instytucja została wpisana do rejestru handlowego oraz przystąpiła do Związku Spółek Zarobkowych stając się również ich akcjonariuszem. Przełomowym okresem w działalności Banku był rok 1999, kiedy w wyniku połączenia się Banku Spółdzielczego w Żninie z Bankami Spółdzielczymi w Łabiszynie i Gąsawie utworzony został Bank Spółdzielczy „Pałuki”. Od 2002 r. Instytucja zrzeszona jest w Gospodarczym Banku Wielkopolskim S.A. działającym w Poznaniu, który nazywa się SGB – Bank S.A. w Poznaniu, tworząc Spółdzielczą Grupę Bankową. Obecnie Bank Spółdzielczy „Pałuki” w Żninie świadczy usługi dla ok. 6800 klientów. Klienci mają do dyspozycji szereg atrakcyjnych produktów oraz możliwość korzystania z elektronicznych kanałów dostępu do swoich rachunków. Bank obsługuje budżety czterech jednostek samorządowych, tj.: Gminy Gąsawa, Gminy Łabiszyn, Gminy Żnin i Powiatu Żnińskiego. Instytucja zyskała powszechne zaufanie klientów dzięki profesjonalizmowi oraz stymulowaniu rozwoju lokalnego środowiska gospodarczego.
Bank ukierunkowany jest na prężny i nowoczesny rozwój. Wielokrotnie wyróżniany był, zdobywając liczne nagrody, w tym m.in.:
- III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie KZBS w Warszawie „Bank Spółdzielczy w służbie społeczności lokalnej” (2013 r.),
- I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie KZBS w Warszawie „Bank Spółdzielczy w służbie społeczności lokalnej” (2012 r.),
- Orzeł Agrobiznesu w uznaniu za sukces rynkowy i aktywne wspieranie branży rolno – spożywczej (2012 r.),
- HIT Regionu w ramach Konkursu Gospodarczo – Samorządowego HIT Regionu Kujaw i Pomorza (2012 r.),
- IV miejsce w Ogólnopolskim Konkursie KZBS w Warszawie „Bank Spółdzielczy w służbie społeczności lokalnej” (2010 r.),
- Złoty „Gepard Biznesu” (2009 r.),
- Wyróżnienie specjalne w Ogólnopolskim Konkursie KZBS w Warszawie „Bank Spółdzielczy w służbie społeczności lokalnej” (2009 r.),
- II miejsce na Najlepszy Bank Depozytowy SGB (2009 r.).
Oferta produktowa Banku jest nieustannie wzbogacana. Innowacyjne działania zaspokajają wzrastające oczekiwania klientów. Wdrażając nowe rozwiązania technologiczno-informatyczne Bank wprowadza nowe produkty i utrzymuje wysoki poziom zainteresowania ze strony klientów. Ponadto instytucja na przestrzeni lat swojej działalności sfinansowała wiele inwestycji, z naciskiem na sektor rolniczy oraz sektor przedsiębiorstw. Niniejsze działania inwestycyjne Banku przyczyniają się do rozwoju regionu.