Wypalenie zawodowe w NGO
Serdecznie zapraszamy przedstawicieli/ki NGO z województwa kujawsko-pomorskiego do zgłaszania się na bezpłatne warsztaty online pn. „Wypalenie zawodowe w NGO – Metody systemowego zapobiegania”, które poprowadzi Magdalena Wilczyńska – prawniczka z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Warsztat realizowany jest w ramach projektu „Organizacje stanowią prawo”.
Warsztaty odbędą się w formie online, na platformie ZOOM.
Problem wypalenia zawodowego dotyka sporej części osób, która pracuje w organizacjach pozarządowych oraz działa aktywnie w ruchach nieformalnych. Ze względu na specyfikę organizacji pozarządowych obecne w prawie pracy regulacje nie zawsze przystają do realiów i codzienności aktywistek i aktywistów.
Chcesz dowiedzieć się jak ograniczyć zjawisko wypalenia? – Zgłoś się na warsztaty!
Cel warsztatów
Omówienie z przedstawicielkami i przedstawicielami organizacji pozarządowych z regionu zjawiska jakim jest wypalenie zawodowe oraz sytuacje kryzysowe, które pojawiają się w pracy w organizacjach pozarządowych. Jednocześnie planowane jest omówienie tematu w kontekście obowiązującego prawa i możliwych zmian systemowych oraz poruszenie m. in. tematów związanych z procesem stanowienia prawa w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem prawa pracy. Kolejnymi tematami poruszonymi na warsztatach będzie: ewentualne zmiany w istniejących regulacjach, aby ograniczyć zjawisko wypalenia, mobbingu, a także problemach związanych z pracą zdalną i działaniami aktywistycznymi w dobie pandemii.
Uczestnicy i uczestniczki szkolenia dowiedzą się m.in.:
- Jak wygląda proces legislacyjny w Polsce?
- Jaka jest hierarchia aktów prawnych w Polsce?
- Jakie są regulacje w obowiązującym prawie pracy?
- Czy planowane są kolejne akty prawne dotyczące ograniczenia zjawiska wypalenia?
- Jakie działania rzecznicze można podjąć na rzecz przystosowania regulacji do specyfiki działań organizacji pozarządowych?
Efektem warsztatów będzie wypracowanie przez uczestników i uczestniczki propozycji zmian w istniejącym prawie oraz praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy w trakcie realizacji scenariusza wprowadzenia zmiany.
Zgłaszać można się do 12.11.2020 r., poprzez wypełnienie formularza rekrutacyjnego, dostępnego na stronie Fundacji Stabilo i przesłanie go drogą mailową pod adres: biuro@stabilo.org.pl.
Termin warsztatów: 14-15 listopada 2020
Miejsce: platforma ZOOM – dokładny link podamy osobom zakwalifikowanym na warsztaty
Warsztaty będą odbywać się w godzinach 9-17.
Możliwa jest zmiana terminu realizacji warsztatów i rozbicie ich na 3 dni, co zostanie przedyskutowane z uczestnikami i uczestniczkami warsztatów podczas pierwszego dnia.
Uczestnicy i uczestniczki warsztatów na koniec otrzymają certyfikat potwierdzający udział w warsztatach.
Magdalena Wilczyńska – jest prawniczką zajmującą się prawami człowieka, w tym wolnością słowa i działalnością stowarzyszeń. Obecnie pracuje jako ekspertka w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich oraz w organizacji Debunk.eu. W ramach swojej pracy w Biurze Rzecznika prowadzi grupę dotyczącą systemowych zmian prawnych wokół wypalenia zawodowego (projekt prowadzony we współpracy z Fundacją Stabilo). Jest doktorantką w Instytucie Nauk Prawnych PAN, absolwentką Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (studia LL.M., specjalizacja w prawach człowieka) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (prawo i dziennikarstwo). Współpracuje z Humanity in Action jako ich alumni.
Projekt „Organizacje stanowią prawo” jest realizowany przez szerokie partnerstwo, w skład którego wchodzą doświadczone organizacje: Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych (lider), Fundacja Stabilo, CISTOR SPS, Pomorska Fundacja Rozwoju, Kultury i Sztuki. Projekt finansowany jest z funduszy europejskich w ramach działania POWER 2.16.
Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/3i12BGvPW
Formularz zgłoszeniowy, program warsztatów oraz regulamin rekrutacji dostępny jest tutaj: http://stabilo.org.pl/warsztaty-online-wypalenie-zawodowe-w-ngo-metody-systemowego-zapobiegania/