"Spacer po średniowiecznym Żninie"
Z przyjemnością informujemy, że Żnin można zwiedzać poruszając się trasą miejską. Wyznaczają ją szklane podświetlane tablice oraz kamienne tabliczki z dawnymi nazwami ulic!
„Spacer po średniowiecznym Żninie” to projekt, który w ostatnim czasie powstał na terenie miasta Żnina. Na trasę miejską składa się:
- 7 szklanych tablic ukazujących niegdyś ważne dla miasta, ale dziś już nieistniejące, obiekty;
- kamienne tabliczki z dawnymi nazwami ulic.
Żnin w średniowieczu był jednym z ważniejszych miast na terenie Wielkopolski. Spacerując ulicami starego miasta możemy teraz zobaczyć, jakie nazwy ulic funkcjonowały w przeszłości oraz poznać budynki, które w średniowieczu świadczyły o zamożności jego mieszkańców. Podświetlane tablice stanęły w miejscu następujących budowli:
1. Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny (obecnie kościół pw. św. Floriana)
2. Klasztor Dominikanów (obecnie tren parafii pw. NMP Królowej Polski)
3. Dwór Arcybiskupa (dzisiejszy Plac Zamkowy)
4. Dawny Ratusz (tzw. Baszta)
5. Brama Toruńska (obecnie skrzyżowanie ulicy 700-lecia, Parkowej i Lewandowskiego)
6. Brama Poznańska (dzisiejsza ul. Kościuszki)
7. Brama Wodna (obecnie skrzyżowanie ulicy Sienkiewicza i Licealnej)
Tablice ustawione zostały przez Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie.
Do tematyki średniowiecza nawiązuje również nowa ekspozycja prezentowana w murach żnińskiej baszty, w tym wystawa prezentująca efekty badań archeologicznych prowadzonych na terenie miasta.
Na ścianach budynków w najstarszej części miasta zauważymy kamienne tabliczki z dawnymi nazwami ulic – Sukiennicza, Szewska, Wielka, Zduńska, Farna, Mnisia, Ciasna, Dworska oraz Wodna. Tablice te zawieszone zostały dzięki staraniom Stowarzyszenia MY Ruch Społeczny i stanowią element ścieżki edukacyjnej „W średniowiecznym Żninie”.