Chcesz pomóc Ukrainie? Jest kilka sposobów!
Zachęcamy mieszkańców powiatu żnińskiego do wsparcia Ukrainy oraz Ukraińców uciekających przed atakiem Rosji na ich ojczyznę. Pomoc kierowana będzie do osób przebywających na terytorium Ukrainy a także do obywateli Ukrainy, którzy są już na terytorium Polski.
Chcesz pomóc? Jest kilka sposobów!
#1 Pomoc finansowa
Najbardziej oczekiwanym wsparciem dla obywateli Ukrainy jest pomoc finansowa. Na stronie internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl znajduje się lista zbiórek, zrzutek (wraz z numerami kont bankowych), które zapewniają pomoc materialną. Pamiętaj, żeby zachować ostrożność i weryfikować zbiórki pieniężne zanim przekażesz swoje środki!
#2 Zbiórka produktów i środków
Na terenie powiatu żnińskiego został utworzony powiatowy punkt zbiórki najpotrzebniejszych produktów i środków dla mieszkańców Ukrainy.
Powiatowy punkt zbiórki zlokalizowany jest w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żninie przy ul. Dąbrowskiego 14. Czynny jest codziennie od 1 marca 2022 r. w godzinach od 10.00 do 18.00, tel. 690 860 047.
Lista najpotrzebniejszych rzeczy, które można przynieść do punktu zbiórki znajduje się poniżej. Pamiętaj, nie przynoś rzeczy, których nie ma na wykazie!
Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).
1. Odzież i okrycie:
1.1.Koce zwykłe i termiczne
1.2.Śpiwory
1.3.Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
1.4.Materace
1.5.Ubrania (nowe!), płaszcze przeciwdeszczowe (nowe!)
2. Środki higieny i czystości:
2.1.Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, dezodoranty, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie
2.2.Bielizna damska, męska, dziecięca
2.3.Podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe
2.4.Ręczniki (w tym z mikrofibry)
2.5.Worki na śmieci, środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji, maski filtrujące lub jednorazowe
3. Żywność:
3.1.Woda
3.2.Żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy,
3.3.Konserwy,
3.4.Makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
3.5.Narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik). Uwaga! Zabezpieczyć szkło!
4. Inne:
4.1.Zapałki, baterie, powerbanki, oświetlenie, w tym latarki, świece
4.2.Zestawy pierwszej pomocy
5. Podstawowe środki medyczne:
5.1.Witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie. Lekarstwa, tylko te, które są kupowane bez recepty! I mogą być przechowywane w temperaturze do 260C. Wyłącznie nowe opakowania z ważnym terminem przydatności.
Odpowiednie oznaczenie darów znacznie usprawnia ich redystrybucje, przez co szybciej trafią do osób ich potrzebujących.Oznaczenia cyfrowe (np. 1.1, 2.4, 5) przy kategoriach i podkategoriach są obowiązującymi oznaczeniami stworzonymi w porozumieniu z urzędem wojewódzkimwg powyższej listy produktów i środków. Najlepiej pakować dary z każdej kategorii/podkategorii w osobny worek, karton czy pojemnik odpowiednio go oznaczając.
Przykład:
W kartonie znajdują się świece, zapałki i jedna latarka.
Poprawne oznaczenie kartonu to: 4.1.
Czego nie wysyłamy w ramach pomocy humanitarnej?
- Broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.)
- Broń biała
- Hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania
- Inny sprzęt militarny i paramilitarny
- Produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia
- Inne produkty, które nie stanowią pomocy humanitarnej.
Do mieszkańców Ukrainy
Na Dworcu Głównym PKP w Bydgoszczy ruszył Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy szukających pomocy w województwie kujawsko-pomorskim. Na cudzoziemców czekają pracownicy urzędu wojewódzkiego, funkcjonariusze straży granicznej i wolontariusze. Jest możliwość porozumiewania się w języku ukraińskim. Informacja o pomocy dla obywateli Ukrainy dotycząca pobytu, obywatelstwa, pracy itp. na terenie naszego województwa znajduje się na www.cudzoziemiec.bydgoszcz.pl