Uczmy się rozmawiać
W dniu 29 listopada 2019 roku Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Żninie zorganizowała debatę pt. "Uczmy się rozmawiać - przemoc werbalna w Internecie, mediach społecznościowych oraz w relacjach międzyludzkich”. Debata była podsumowaniem warsztatów, które odbyły się w szkołach ponadpodstawowych w Powiecie Żnińskim w ramach ,,Powiatowych Grantów Oświatowych” i dotyczyły „Manipulacji w związku, na pierwszej randce - mowa nienawiści w białych rękawiczkach”, ,,Sztuki akceptacji siebie i innych na podstawie filmu „Cyrk motyli”, ,,Budowania komunikatów w duchu tolerancji i poszanowania godności innych osób”. Celem proponowanych odziaływań było:
- Zmiana postaw młodzieży wobec problemu przemocy werbalnej.
- Wzrost liczby osób rozpoznających w/w problem.
- Wzmocnienie poczucia odpowiedzialności za słowa.
Zajęcia prowadzone z młodzieżą pokazały, że jest potrzeba dyskusji na temat gdzie są granice wolności słowa?. Warto uzmysławiać młodym ludziom, że wolność kończy się w momencie krzywdzenia innej osoby, czy manipulowania nią. Internet daje przyzwolenie na komentowanie wszystkiego oraz złudne poczucie wolności i anonimowości.
W debacie wzięli udział uczniowie, nauczyciele i rodzice z I Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Żninie, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Żninie, Zespołu Szkół Technicznych w Żninie, Zespołu Szkół Specjalnych w Żninie, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żninie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żninie, pracownicy policji oraz przedstawiciele lokalnych mediów. Ekspertem, który dokonał podsumowania wniosków uzyskanych przez pracujące metodą metaplanu zespoły, był prof. Piotr Plichta z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Założony cel, czyli wypracowanie wniosków co robić, żeby było lepiej został osiągnięty. Pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żninie opracują wnioski wraz z propozycjami konkretnych działań skierowanych do uczniów, rodziców i nauczycieli aby podjąć działania profilaktyczne czy naprawcze. Materiały te zostaną przekazane placówkom oświatowym, stowarzyszeniom, organizacjom, mediom w celu wykorzystania w pracy głównie z dziećmi i młodzieżą.