Szanse i zagrożenia dla polskiego rolnictwa
Mając na uwadze troskę przedstawicieli samorządów z terenu Powiatu Żnińskiego w sprawie wprowadzania roślin genetycznie zmodyfikowanych (GMO) oraz tworzenia stref wolnych od GMO, zapraszamy na konferencję pn. "Szanse i zagrożenia dla polskiego rolnictwa", która odbędzie się w Starostwie Powiatowym w Żninie w dniu 22 marca 2012 roku. (godz. 11:00 sala konferencyjna - parter).
Doświadczenia z krajów, które wprowadziły uprawy GMO, wskazują na niemożność współistnienia upraw tradycyjnych. Dopuszczenie do upraw GMO, będzie więc równoznaczne z upadkiem tradycyjnych i ekologicznych gospodarstw w województwie, a zwłaszcza na terenie Powiatu Żnińskiego.
Powyższa konferencja pozwoli na bliższe zapoznanie się z problematyką upraw roślin GMO w odniesieniu do zdrowia, rynku lokalnego, jak również na wypracowanie wspólnego stanowiska samorządów gminnych z terenu Powiatu Żnińskiego uwzględniającego interesy rolników z naszego Powiatu oraz troskę o rozwój rolnictwa tradycyjnego i ekologicznego. Skutki środowiskowe wprowadzenia GMO mogą okazać się dalekosiężne i nieodwracalne, a równocześnie znacznie groźniejsze od skutków powodowanych przez jakiekolwiek inne czynniki zagrażające obecnie bioróżnorodności i szeroko rozumianej jakości środowiska.
W spotkaniu wezmą udział między innymi następujący prelegenci: Krzysztof Ardanowski - poseł na Sejm VII kadencji, Marek Szczygielski - Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Bydgoszczy, Danuta Pilarska - Przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi - EKOLAND, Edyta Jaroszewska-Nowak Stowarzyszenie Polska Wolna od GMO, Monika Heinrich - Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi ICPPC, Ryszard Kierzek - Prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.