Premiera Rapsodii Pałuckiej
Premierowe wykonanie Rapsodii Pałuckiej w wykonaniu solistów, Chóru Kameralnego Cantus Amici oraz orkiestry projektowej pod dyrekcją Krzysztofa Fryski przyciągnęło do żnińskiej Cukrowni niemalże pięciuset osobową publiczność, która entuzjastycznie przyjęła dzieło kompozytora Igora Jankowskiego.
Pomysłodawcą powstania Rapsodii był wspomniany Krzysztof Fryska, założyciel i dyrygent Chóru Kameralnego Cantus Amici. Rapsodia z definicji wyraża silne uczucia, coś czego nie można dotknąć, zmierzyć ani zważyć, ale nie pozostaje obojętne. W przypadku Rapsodii Pałuckiej ma to związek z umiłowaniem skrawka ziemi, tradycji i ludzi go zamieszkujących. Dlatego oparta została na folklorze, czyli „kulturze długiego trwania”.
Kanwą muzycznego dzieła składającego się z siedmiu części stały się ludowe pieśni oraz legendy osadzone w dziedzictwie kulturowym regionu. W zupełnie nowej odsłonie można było posłuchać popularnych piosenek takich jak „Żniniok”, czy „Jo to mom szplina na punkcie Żnina”. Zachwyciły pieśń o Baszcie oraz zatytułowana „Tu jest moja ziemia” przedstawiająca zarys historyczny Pałuk. Nieobojętnie przyjęte zostały zamienione w muzyczne utwory legendy o „Zatopionym Żninie” oraz „Jeziorze Pniewskim”. Finał to „Wspomnień czar”, czyli opowieść o Kcyni i Szubinie.
Wydarzenie podczas którego celebrowano „dźwięki serca Pałuk” dofinasowane zostało ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Powiatu Żnińskiego oraz Gmin: Żnin, Szubin, Kcynia oraz Gąsawa. Powiat Żniński na uroczystej premierze reprezentowali: Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk, Wicestarosta Andrzej Hłond oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Aleksandra Nowakowska.
Historyczne wydarzenie w kulturze muzycznej Pałuk można podsumować jako objawienie wspaniałości, słodycz oraz czar, które będzie brzmiało jeszcze długo w naszych sercach i umysłach.